Nad stropem jídelny IV.

TŘETÍ OKNO ZPRAVA (Z POHLEDU PŘICHÁZEJÍCÍHO NÁVŠTĚVNÍKA KAPLE), ZVENČÍ LZE VIDĚT SMĚREM OD SKLENÍKŮ

Další z příspěvků o domovském kúru je věnovaný posledním dvěma figurálním oknům. Obě okna lze zvenčí spatřit směrem od skleníků nebo z terasy pracovny vrchní sestry v II. patře.

I když všechny naše obrazy na skle zpodobňují křesťanské výjevy a svaté, k údivu nad jejich krásou a propracovaností není bezpodmínečně nutné být věřící; postačí být vnímavý a otevřený. Prvním z těch dnešních je ostatně anděl strážný. Víra v anděly se klene napříč náboženstvími (nejen křesťanstvím) a když jde opravdu do tuhého, o existenci andělů přestávají leckdy pochybovat i ateisté.

Poslední vitráž zobrazuje malého Ježíše, hrajícího si pod pracovním stolem svého otčíma. Malíř zachytil dítě s malým křížkem, snad aby poukázal na jeho vědomí nevyhnutelnosti.

Ačkoliv články této rubriky už zdobí fotografie všech vitrážových oken, které můžeme v Domově spatřit, seriál o nich a o kúru v Domově Božice neukončujeme. Jsme si jisti, že existují dobové fotografie, které zobrazují naši jídelnu v její původní podobě – tedy s klenutým stropem a s nádhernými okny, vystavenými všem na odiv. Nalezení těchto fotografií pak bude následováno dalším dílem našeho “seriálu”.

DRUHÉ OKNO ZPRAVA (Z POHLEDU PŘICHÁZEJÍCÍHO NÁVŠTĚVNÍKA KAPLE), ZVENČÍ LZE VIDĚT SMĚREM OD SKLENÍKŮ

Nad stropem jídelny

Nad stropem jídelny II.

Nad stropem jídelny III.

-chlup-