Podnět je návrh na zlepšení kvality poskytování sociální služby.

Připomínka je drobná kritika, která se většinou dá řešit ihned.

Podnět či připomínka neobsahují informace o důležitém porušení práv uživatele, či povinností poskytovatele a mohou být vyřízeny ústně.

Stížnost je vyjádření nespokojenosti s kvalitou poskytování sociální služby nebo poukázání na porušování práv.

PODÁVÁNÍ STÍŽNOSTI         

Kdo může podat stížnost:                 

  • klient, kterému je nebo byla poskytovaná sociální služba,
  • opatrovník nebo podpůrce klienta, kterému je nebo byla poskytovaná sociální služba,
  • osoba blízká, nemůže-li stížnost podat klient, kterému je nebo byla sociální služba poskytovaná, s ohledem na jeho zdravotní stav nebo proto, že zemřel,
  • osoba zmocněná klientem, kterému je nebo byla poskytovaná sociální služba,
  • člen domácnosti klienta, kterému je nebo byla poskytovaná sociální služba, oprávněný k zastupování klienta podle občanského zákoníku,
  • zaměstnanec sociálních služeb

           Stížnost vnímáme jako jeden ze zdrojů informací o úrovni poskytovaných služeb ve vztahu ke klientovi a slouží nám jako zpětný zdroj pro rozvoj kvalitních služeb.

1)  Stížnost se podává poskytovateli sociálních služeb, proti které směřuje, a to ve lhůtě 1 roku ode dne, kdy nastala skutečnost, která je předmětem stížnosti.

2)  Stížnost lze podat přímo u kteréhokoliv zaměstnance Domova Božice:

  • písemně, ústně nebo telefonicky
  • písemně lze zaslat poštou na adresu Domova Božice, p.o., 67164 Božice 188, e-mailem/info@domovbozice.cz, datovou schránkou/zmtkhuc
  • anonymně do schránky na stížnosti umístěné na všech patrech u výtahu
  • písemně zápisem do knihy stížností umístěné v jídelně na 1.patře

3)  Stížnost bude následně předána sociální pracovnici, která stížnost zaeviduje a předá ředitelce Domova Božice, p. o. (dále jen „ředitelka“) k jejímu vyřízení.

4)  Ředitelka prověří stížnost a případně pověří pracovníka k projednání stížnosti.  

5)  Ředitelka nebo jí pověřený pracovník seznámí stěžovatele s výsledky šetření s navrhnutým opatřením, a předá písemné vyjádření stěžovateli k podané stížnosti.                               

6)   Stížnosti jsou vyřizovány do 30 dnů ode dne, kdy byla stížnost doručena, tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena o dalších 30 dnů, o prodloužení a důvodech jejího prodloužení je povinnost informovat stěžovatele

 7)  Pokud klient, stěžovatel, nesouhlasí s vyřízením stížnosti nebo nebyla stížnost vyřízena ve stanovené lhůtě, může ve lhůtě 60 dnů ode dne doručení informace o způsobu jejího vyřízení nebo od uplynutí stanovené lhůty požádat Ministerstvo práce a   sociálních věcí, Na Poříčním právu 1/376, 128 01, Praha 2, Tel.: 221 921 111, e-mail: posta@mpsv.cz , o prověření vyřízení této stížnosti,  v žádosti klient, stěžovatel, vede důvod, proč žádá o prověření vyřízení stížnosti.

 8)  Řešení anonymních stížností se vyvěšuje na nástěnky Domova Božice.

Neobrátí se stížnost proti stěžovateli?

Ne, protože stížnost je pro zaměstnance Domova  Božice, příspěvková organizace důležitým zdrojem informací, jak zlepšit kvalitu poskytovaných služeb.                  

Další možnosti podání stížnosti  

Klient má možnost podat stížnost na poskytovatele jeho zřizovateli nebo na instituci sledující dodržování lidských práv a základních svobod osob, a to na:

Krajský úřad JMK

Žerotínovo nám. 449/3

601 82 Brno 

Kancelář Veřejného ochránce práv (Ombudsman)

Údolní 39

602 00 Brno, tel.

542 542 111, www.ochrance.cz 

Český helsinský výbor

Štefánikova 216/21

118 00 Praha 1

www.helcom.cz