Jídelna/kaple v plné kráse

Nedávno jsme oslovili veřejnost s žádostí o nalezení zcela konkrétní fotografie Domova. Jednalo se o obrázek, pořízený před uzavřením stropu v naší jídelně; z doby, kdy jídelna sloužila jako kaple (a kuchyňka pro personál spolu s kanceláří vedoucí přímé péče jako dvě sakristie).

Jídelna měla v té době stejné vybavení jako kostel. Se svoji délkou 17 metrů, šířkou 9,3 metru a téměř osmimetrovou výškou (nynější výška jídelny je poloviční), sedmi vitrážovými okny vysokými 2,5 m (z toho 5 figurálních), s dvěma sakristiemi, s kůrem a se zlacenými detaily byla (a samozřejmě stále je) největší místností budovy. Ve své době (cca před 50 lety a dříve) musel být pohled na ni úžasný – a to nejen kvůli její velikosti, ale hlavně díky umělecké výzdobě.

Prakticky veškerá umělecká výzdoba, ať už vitráže, zlacení nebo jiné detaily, je ale skrytá nad pozůstatkem z doby minulé – nad umění zabíjejícím bakelitovým stropem. O to více děkujeme panu Ladislavu Nevrklovi za poskytnutí vzácné fotografie spolu s výňatkem textu z dobové literatury, který po přeložení do češtiny budeme rovněž publikovat.

NALEZENÁ FOTOGRAFIE NAŠÍ JÍDELNY/KAPLE
 
  VYZNAČENÍ SAKRISTIÍ A OKEN

Pro názornou představu jsou na dalším obrázku vyznačeny některé části kaple (nynější jídelny). Zeleně jsou vyznačeny místnosti bývalých sakristií, červeně vitrážová okna a žlutě později instalovaná klasická okna.

 

-chlup-