Medobraní

Včely a práce se včelami byly pro naše klienty už několikrát předmětem prezentací nebo zajímavých praktických ukázek.

K většině těchto mírně vzdělávacích dopolední se k našim seniorům přidala také některá s Domovem spolupracující organizace: naši klienti tak prožili medové dny se školkami, včelařskou besedu s klienty z denního stacionáře, nebo se společně s dětmi z komunitního centra Hravá sova dozvěděli o životě v úle další podrobnosti.

Už delší dobu jsme měli v plánu návštěvu přímo na včelnici, tak buďto pršelo, nebo bylo naopak příliš horko.  Naši senioři se tak delší dobu včelám věnovali pouze teoreticky, ale to jsme se dnes rozhodli změnit. Sálající horko v tomto případě nevadilo, protože jsme pro klienty připravili práci v pohodlí a ve stínu – naše jídelna se na dnešní dopoledne proměnila v medárnu.

Po nezbytné porci teorie (co je co, co se používá k jakému účelu) a malé ukázce práce s rámky se do práce už zapojili sami senioři. Nejdříve si vyzkoušeli odvíčkovávání, potom samozřejmě i ruční vytáčení.

Kromě zajímavého zážitku jim byla odměnou malá ochutnávka medu –  “žvýkačka” přímo z panenského plástu (výborný, lipovo-slunečnicový med), a pro každého z pomocníků také čtvrtkilový medvídek.

-chlup-