Den plný her

Na den 21.9.2015 připadá Mezinárodní Alzheimerovy choroby s cílem zvýšit povědomí široké veřejnosti o této nemoci, která narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku

(zdroj:http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/).

V Domově důchodců Božice jsme si tento den připomněli symbolicky – Dnem plných her. Procvičování mozkových funkcí a udržování duševní svěžesti oddaluje vznik a rozvoj Alzheimerovy choroby. Spoustu zábavy si klienti užili při hraní klasických společenských her jako je např. Člověče nezlob se, Bingo, Stolní hokej nebo hraní žolíků. Skládáním puzzlí, doplňováním přísloví, hádáním předmětů si procvičili krátkodobou paměť, pozornost a koncentraci. „ Jsou to aktivity, které denně připravujeme pro naše klienty. Ale tento den jsme chtěli oslavit společně a cílem bylo do akce zapojit co nejvíce klientů najednou,“ říká Šárka Czerwonková, aktivizační pracovnice a dodává: „Bez pomoci žákyň SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., obor sociální činnost, by se nám to určitě nepovedlo.“ Celá akce byla náročná nejenom z hlediska počtu účastníků, ale zejména proto, že aktivity měly přinést klientům především radost a zábavu. “Žákyně si naše poděkování určitě zaslouží, protože prokázaly profesionální úroveň. Dokázaly nabízené aktivity přizpůsobit potřebám klientů a poskytnout jim přiměřenou míru podpory,“vyjadřuje slova uznání aktivizační pracovnice Jitka Kročilová.

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby pokračoval v Domově odpoledne canisterapií. Pejsek Richi pod vedením Šárky a Renaty Urabetzových, dobrovolnic z dobrovolnického centra ADRA, svou návštěvou vždy potěší naše klienty. Šárka a Renata překvapí novými nápady a Richi se rád pochlubí novými dovednostmi. Tentokrát jim asistovala Mgr. Lada Glacová, která dobrovolnictví v Domově vykonává již několik let. Richiho výkony s klienty Domova obdivovala také p. Zdeňka Severinová, vedoucí dobrovolnického centra Znojmo a Brno.

Velice nás těší, že se do přípravy a organizace tak náročného dne zapojily spolupracující organizace – SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o. a dobrovolnické centrum ADRA. Důstojně jsme si připomněli Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

DSCN0726DSCN0730DSCN0732

DSCN0746DSCN0750